Blog

آقای روغن / قدمتی مدرن

IMG_20190622_194753_029
8 / 100 امتیاز سئو

نابودی روغن موتور با درجا کار کردن خودرو


♦قبل از بررسی تاثیر درجا کار کردن موتور بر روی روغن موتور به بیان این نکته می پردازیم که، سوخت های کربنی پس از سوختن، موادی از خود به جای می گذارد که یکی از این مواد آب است، در حالت عادی که موتور خودرو در حال فعالیت است گرم است و این آب از طریق لوله اگزوز خارج می شود
اما درجا کارکردن موتور، باعث می شود فرصت کافی برای گرم کردن آن نباشد در نتیجه آب تولید شده از سوخت کربن خارج نشده و در اثر احتراق متراکم و وارد سیلندر شده و روی دیواره‌های سیلندر می‌نشیند و در نهایت از طریق گازهای ورودی از رینگ‌ها عبور کرده و وارد کارتر می‌شود. مخلوط شدن روغن موتور با آب، موجب می شود لجنی نرم و چسبنده در آن ایجاد گردد.

♦رابطه موتورهای بنزینی با روغن موتور

تعویض روغن، در موتورهای بنزینی از اهمیت بیشتری در مقایسه با موتورهای دیزلی برخوردار است زیرا موتور بنزینی به علت تراکم کمتر، بیشتر در معرض آسیب است. این نوع موتور خودرو در برابر رسوبات حساس بوده و می تواند منجر به پدیده‌های نامطلوبی از قبیل ضربه، پیش‌اشتعالی و صداهای ناهنجار در موتور شود. برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است از سوخت هایی با عدد اکتان بالا و روغن های مقاوم در برابر رسوب استفاده نمایید. اما در هر حال تشکیل رسوب و لجن اجتناب ناپذیر است و از آنجا تشکیل این مواد خوردگی و ساییدگی را در پی خواهد داشت و روانکاری را نیز کاهش میدهد، روغن موتور باید به فواصلی منظم تعویض گردد.

LEAVE A COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *